Zgodnie z kalendarzem polowań rozpoczyna się dziś sezon na kozły.
Dla przypomnienia kryteria i zasady znajdziecie w tym linku:
Kryteria selekcji rogacze 2023
Dla przypomnienia poprawnego słownictwa używanego przez myśliwych oraz zachowań zwierzyny:
SARNA – najpospolitsze zwierze łowne w Polsce i za razem najmniejszy przedstawiciel jeleniowatych. Sarna również jest zaliczana do zwierzyny płowej. Żyje w ugrupowaniach zwanych rudlami. Samiec to rogacz,sarniak,kozioł. Samica to koza,siuta a młode to koźlęta, koźlaki. Nogi saren to cewki i zakończone są racicami powyżej których wyrastają szpile. Nie są one widoczne w tropie sarny ale odbijają się w tropie gonnym.
Podczas godów – rui, kozy wydają głos zwany mikotem – w taki sposób rujne kozy wabia rogacze. Zaniepokojona sarna wydaje głos zwany szczekaniem, oszczekiem. Jesienią może dochodzić do rui dodatkowej podczas której kryte są kozy niepokryte podczas rui właściwej.
Parostki rogacza w pierwszym roku mogą przybierać formę guzików (pierwiastkowe) zaś w następnych latach są to szpicaki, widłaki, szóstaki oraz niezbyt często ósmaki. Parostki mogą przybierać nietypowe formy takie jak – baranie rogi, korkociągi, szydła czy peruki i ogólnie nazywamy je myłkusami. Kozły w słabej kondycji to wyrodki lub darniaki a cherlawy o słabym porożu to chmyz. Uszy to łyżki, nogi to cewki, ogon to bukiet lub kwiat. Na zadzie widoczne jest lustro zwane również talerzem, chustą, zwierciadłem. Z wiekiem starsze kozły mają widoczne okulary a ich parostki uwsteczniają się.
Życzymy ekscytujących przygód podczas porannych i wieczornych wyjść na rogacze!